برد نمایشگر PCB

برد PCB آسانسور

درباره بردهای مدار چاپی (PCB: Printed Circuit Board)

برد مدار چاپی  (PCB) یک ساختار ساندویچی چند لایه از لایه های رسانا و عایق است. PCB ها دو عملکرد مکمل دارند. اولین مورد این است که قطعات الکترونیکی را در مکان های مشخص شده روی لایه های بیرونی با استفاده از لحیم کاری بچسبانید. دوم، ایجاد اتصالات الکتریکی قابل اعتماد (و همچنین مدارهای باز قابل اعتماد) بین پایانه های قطعه به روشی کنترل شده که اغلب به عنوان طراحی PCB شناخته می شود. هر یک از لایه‌های رسانا با یک الگوی هنری از هادی‌ها (شبیه به سیم‌های روی سطح صاف) طراحی شده‌اند که اتصالات الکتریکی را بر روی آن لایه رسانا ایجاد می‌کند، در حالی که فرآیند تولید دیگری، حفره‌های کوچک و دقیقی را اضافه می‌کند که از طریق ورقه ورقه حفر می‌شوند و سپس با مس آبکاری کردند. وایاس ها (Vias) اتصال الکتریکی بین لایه هایی هستند که در ساختار ورقه ای عایق بندی شده اند و این اجازه می دهد بعد سوم اتصال بین لایه های رسانا به روشی کنترل شده که برای تولید انبوه محصولات الکترونیکی قابل اعتماد و مقرون به صرفه باشد.

پی سی بی های مکانیکی از قطعات الکترونیکی با استفاده از پدهای رسانا به شکل های مختلف طراحی شده و برای پذیرش پایانه های قطعه پشتیبانی می کنند و همچنین آنها را به صورت الکتریکی با استفاده از صفحات و سایر ویژگی های حکاکی شده از یک یا چند لایه ورق مسی که روی و/یا بین لایه های ورق یک بستر رسانا غیر لایه بندی شده اند، متصل می کنند.. قطعات معمولاً روی PCB لحیم می شوند تا هم به صورت الکتریکی وصل شوند و هم به صورت مکانیکی به آن بچسبند. بردهای مدار چاپی (PCB) تقریباً در تمام محصولات الکترونیکی و در برخی محصولات الکتریکی مانند جعبه سوئیچ غیرفعال استفاده می شود.

جایگزین های PCB شامل پوشش سیم و ساخت نقطه به نقطه است که هر دو زمانی محبوب بودند اما اکنون به ندرت استفاده می شوند. PCBها برای چیدمان مدار نیاز به طراحی بیشتری دارند، اما ساخت و مونتاژ می تواند خودکار باشد. نرم افزار طراحی الکترونیکی به کمک کامپیوتر برای انجام بسیاری از کارهای چیدمان و صفحه بندی در دسترس است. مدارهای تولید انبوه با PCB ارزان تر و سریعتر از سایر روش های سیم کشی است، زیرا قطعات در یک عملیات نصب و سیم کشی می شوند. تعداد زیادی PCB را می توان همزمان ساخت و طرح بندی فقط یک بار انجام شود. PCB ها همچنین می توانند به صورت دستی در مقادیر کم ساخته شوند و مزایای کمتری دارند. PCB ها می توانند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس در هر دو طرف یک لایه بستر)، یا چند لایه (لایه های خارجی و داخلی مس، متناوب با لایه های بستر) باشند. PCB های چند لایه تراکم قطعات بسیار بالاتری را امکان پذیر می کنند، زیرا ردپای مدار در لایه های داخلی در غیر این صورت فضای سطحی بین اجزا را اشغال می کند. افزایش محبوبیت PCBهای چند لایه با بیش از دو و به خصوص با بیش از چهار صفحه مسی همزمان با پذیرش فناوری نصب سطحی بود. با این حال، PCBهای چند لایه تعمیر، تجزیه و تحلیل و اصلاح میدانی مدارها را بسیار دشوارتر و معمولاً غیرعملی می کنند.

 

بازار جهانی PCB های خالی در سال ۲۰۱۴ از ۶۰.۲ میلیارد دلار فراتر رفت  و تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۴ به ۷۹ میلیارد دلار برسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

*

code

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها