۵ نکته مهم در طراحی آسانسور

نکته ۱ – زود شروع کنید

طراحی سیستم آسانسور کاری نیست که بتوانید در آخرین لحظه انجام دهید. طراحی ساختمان بر آسانسور تاثیر می گذارد و بالعکس. به عنوان مثال، هتل ماریوت مارکیز نیویورک دارای یک آتریوم تماشایی است که در اطراف یک بانک دایره ای متشکل از ۱۶ آسانسور طراحی شده است. در اینجا پلان آسانسور، به معنای واقعی کلمه، مرکزی برای طراحی کلی ساختمان است.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که کل فرآیند از نهایی شدن طراحی تا نصب می تواند طولانی باشد. و همیشه این احتمال وجود دارد که مشتری شما نظر خود را در مورد چیزی در طراحی تغییر دهد. اگر زود شروع کنید، زمان خواهید داشت تا با حداقل نگرانی، اصلاحات را انجام دهید

 

نکته شماره ۲ – نحوه استفاده از ساختمان را درک کنید

طراحی خوب آسانسور مبتنی بر درک کامل نحوه استفاده از ساختمان است. این به معنای بررسی دقیق و انجام مکالمات دقیق با مشتری است. آنها احتمالاً از همه عوامل مؤثر بر آسانسور و تعداد تصمیماتی که باید گرفته شوند آگاه نیستند. این وظیفه شماست که سؤالات درست بپرسید و از غافلگیری های ناخوشایند اجتناب کنید.

تجزیه و تحلیل ترافیک

تجزیه و تحلیل ترافیک شامل مدل سازی حرکت مورد انتظار مسافر تا حد امکان دقیق است تا عملکرد آسانسور مورد نیاز (از جمله ظرفیت جابجایی و زمان انتظار) به درستی مورد قضاوت قرار گیرد. عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شوند:

  • چند نفر از آسانسور استفاده می کنند؟
  • دوره های اوج استفاده چیست؟
  • آیا مکان های شلوغی مانند رستوران ها و سالن های ورزشی وجود دارد؟
  • آیا مردم نیاز به جابجایی وسایل بزرگ در اطراف ساختمان دارند؟
  • آیا به آسانسور اختصاصی برای آتش نشانان نیاز دارید؟
  • آیا آسانسور نیاز به سرویس دهی طبقات مورد استفاده برای پارکینگ دارد؟
  • آیا آسانسورها باید افراد با محدودیت حرکت را در خود جای دهند؟

 

نکته ۳ – پایه ها و سقف را فراموش نکنید

سرعت سفر بر ابعاد چاه آسانسور از جمله اندازه گودال و فضای سر تأثیر می گذارد. این اطلاعات باید در برنامه ریزی بنیاد گنجانده شود. در انتهای دیگر سازه، آیا ماشین آلات بالای طبقه بالا وجود خواهد داشت؟ این بر طراحی سقف و ارتفاع ساختمان تأثیر می گذارد.

برای تهیه نقشه ها و برآورد دقیق هزینه ها، باید در اسرع وقت ابعاد آسانسور را بدانید. مهم است که کار ساخت و ساز را بدون اطلاع از ابعاد دقیق آسانسورهای مورد نیاز شروع نکنید. اگر این کار را انجام دهید، بعداً می توانید انتخاب های خود را به شدت محدود کنید. از خود بپرسید که آسانسورهای شما باید چقدر سریع باشند تا به درستی به ساختمان خدمات رسانی کنند. به طور کلی، ۲۰ تا ۴۵ ثانیه حداکثر زمان قابل قبول برای یک آسانسور برای حرکت از پایین به بالای ساختمان (به استثنای هرگونه توقف و حرکت با سرعت کامل) در نظر گرفته می شود.

 

نکته شماره ۴ – زیبایی شناسی را در نظر بگیرید

بسیاری از مشتریان اصلاً طراحی داخلی آسانسور را در نظر نمی گیرند. آن کار ممکن است به شما سپرده شود. فضای داخلی آسانسور باید متناسب با کاربری، مسافران و زیبایی کلی ساختمان باشد.

آسانسور یک سیستم عملکردی است اما همچنین گسترش سبک ساختمان است. پرداخت های مناسبی را انتخاب کنید که بتواند ترافیک مورد انتظار در ساختمان را تحمل کند.

 از کجا شروع کنیم؟ برای پانل‌های دیوار آسانسور و کف‌پوش، می‌توانید از بین گزینه‌های بسیاری از جمله فولاد ضد زنگ، لمینت، شیشه، وینیل، فرش و سنگ انتخاب کنید. سپس تکمیل سفارشی وجود دارد. اینجا حد آسمان است موارد دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از اینکه آیا سطوح باید به راحتی تمیز شوند و آیا کف باید ضد لغزش برای چرخ دستی ها و کالاها باشد.

روشنایی یکی دیگر از عوامل مهم است. آن را به درستی انجام دهید و طراحی را بهبود بخشید و در عین حال مصرف انرژی را کاهش دهید. همچنین باید آینه هایی را در نظر بگیرید که می توانند به راحتی و ایمنی مسافران بیافزایند. به عنوان مثال، برای عقب انداختن ایمن ویلچر از آسانسور.

 

نکته شماره ۵ – قوانین را رعایت کنید

درست مانند خود ساختمان، آسانسورهای تجاری و مسکونی باید استانداردهای محلی را رعایت کنند. مجموعه ای شگفت انگیز از مقررات و کدهای ایمنی وجود دارد و همیشه در حال به روز رسانی هستند. آنها بین کشورها متفاوت هستند، اما حتی می توانند بین شهرها و مناطق در همان کشور متفاوت باشند.

استانداردهای بین المللی نیز وجود دارد. سازمان های بین المللی دستورالعمل های معماری را برای آسانسورهای قابل دسترس منتشر می کند. اینها شامل مشاوره در مورد محدودیت اندازه، حداقل تعداد آسانسور، مصرف برق، دسترسی و الزامات بازرسی است.

اگر سیستم های آسانسور را برای یک منطقه خاص به طور منظم طراحی می کنید، ممکن است با مقررات آن مکان آشنا شوید. اگر نه، باید به دنبال مشاوره باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *