آسانسور شیشه ای – پانوراما

 

Glass Elevator – Panorama

امروزه صنعت شیشه با تکنولوژی های جدید خود قادر به تولید آسانسور شیشه ای شده است.
نمای سازه اساسنسور از نوعی شیشه به نام لمینت (شیشه جلوی اتومبیل) می باشد این نوع شیشه در مقابل ضربه بسیار مقاوم می باشد و چنانچه بر اثر برخورد ضربه بسیار قوی بشکند فرو نمیریزد و در جای خود باقی می ماند پس بنابراین بر اثر شکستن شیشه افراد آسیب نمی بینند و همچنین این نوع شیشه بر اثر سایش دچار خط و خش بر روی شیشه نخواهند شد مضاف بر اینکه این نوع شیشه به راحتی قابل شستشو بوده و در اثر گذر زمان دچار رنگ پریدگی نمی گردد. این آسانسورها را نیز میتوان در زمره آسانسورهای مسافری معرفی نمود که هر یک با توجه به موقعیت آنها در ساختمان ، از نظر طراحی دارای شرایط خاص خودهستند .

مطابق مقررات ایمنی ، چاه آسانسورهای نما دار با صفحات بزرگ شفاف پوشیده و یا بطور عمده میتوان باز باشد. آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد در شرایط محیطی غیر عادی که در آن باد شدید، باران، برف یا یخبندان قابل پیش بینی است باید پوشش کامل برای چاه منظور گردد. طبق قوانین استاندارد چاه آسانسور در طبقاتی که ممکن است در دسترس عموم قرار گیرد باید دارای پوششی به شرح زیر باشد : این پوشش می تواند شیشه ای باشد که در صورت استفاده از شیشه جام با ضخامت حداقل ۱۰ میلیمتر بایستی سطوح آن طرف شیشه که در دسترس مسافر نباشد یوسیله پلاستیکی چسب دار مخصوص پوشش داده شود . ارتفاع دیواره ها باید از سطح هر دسترسی ۲.۵ متر باشد . ارتفاع دیواره ها از سمت ورودی آسانسور حد اقل ۳.۵ متر باشد . در پایین ترین طبقه یا زیر آن فضایی برای پرسنل سرویس کار تامین شود به نحوی که بتواند به قسمت های خارجی کابین جهت نظافت یا سرویس دسترسی پیدا نماید و فاصله باز افقی آن بایستی حداقل ۴۵ سانتیمتر باشد . به دلیل زیبایی قابل توجه آسانسور پانوراما ، مهندسان معمار می‌توانند به عنوان یکی از ارکان مهم در طراحی معماری، از آن استفاده نمایند. تنوع در طرح و امکانات قابل توجه از جمله استفاده از سیستم هیدرولیک یا کششی متناسب با شرایط و نوع کاربری، می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف معماران در طراحی ساختمان نماید. استفاده از آسانسور شیشه ای( آسانسور پانوراما ) به اماکنی که به زیبایی ساختمان اهمیت می دهند ، توصیه می شود .


در آسانسور شیشه ای مسافر هنگام استفاده از آسانسور شیشه ای و حرکت قادر به رویت طبقات از داخل آسانسور شیشه ای و فضاهای مختلف ساختمان و اطراف آن میباشد . آسانسور شیشه ای از کابین شیشه ای آسانسور استفاده می کند و معمولا آسانسور های شیشه ای در اماکن تجاری ، مراکز خرید ، هتل ها و …. بیشترین استفاده را دارد. آسانسور پانوراما یا آسانسور شیشه ای در مکانهایی که نصب میشود از لحاظ معماری کمک زیادی به زیبایی محیط و ساختمان می کند.

معمولا آسانسور های پانورامیک در دو جا کاربرد بیشتری دارند. یا در نمای برج های بلند مرتبه تجاری اداری و یا در درون منزل های ویلایی دوبلکس و تریبلکس لوکس. آسانسور های پانورامیک را نیز همچون آسانسور های معمولی در دو حالت کششی و هیدرولیک می توان طراحی و نصب کرد. معمولا در برج ها و مجتمع های تجاری بلند مرتبه باید آسانسور پانورامیک به صورت کششی نصب و اجرا شود، چرا که ارتفاع زیاد بوده و جک پاسخ گوی ارتفاع زیاد نمی باشد. همچنین سرعت آسانسور های هیدرولیک کم و معمولا در حدود ۰.۵ m/s ) (بوده و معمولا برای پروژه هایی با حد اکثر ۳ تا ۵ توقف استفاده می شود.

منبع:neginshargh
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها